Czym są gry typu survival?

W świecie gier powstała już cała masa tytułów łączących w sobie kilka różnych gatunków. Wśród nich bardzo często występują gry skupiające się na przetrwaniu, czyli typu survival. Choć to stara jak świat formuła, wiele osób wciąż chętnie po nią sięga. Można powiedzieć, że dzięki swojej uniwersalnej formie i braku konkretnej fabuły wciąga nawet bardziej, niż dopracowane i bogate w różnorodne wyzwania propozycje.

Przetrwaj bez względu na cenę


Gry typy survival to przede wszystkim przetrwania. W większości z nich największy problem sprawiają głód i inne problemy postaci, którą grasz. Zależnie od tytułu, mogą dochodzić do niego pragnienie, zmęczenie, samotność, a nawet higiena. Nie wszystkie z nich Cię zabiją, ale znacznie odbiją się na komforcie grania postacią. Musisz przetrwać, żeby nie stracić wszystkiego, na co pracowałeś przez ostatnie kilka godzin spędzonych w grze. Zależnie od poziomu trudności, śmierć może oznaczać dla Ciebie powrót do ostatniego zapisu albo stracenie całej rozgrywki i konieczność zaczynania wszystkiego od początku.

Eksplorowanie świata i pozyskiwanie surowców


W grach tego typu ważne jest eksplorowanie świata. Zostawanie w jednym miejscu często zupełnie mija się z celem i nie jest do końca bezpieczne. Cały czas musisz szukać czegoś nowego, żeby znaleźć dla siebie pożywienie i bezpieczne miejsce do spędzenie nocy. Z zebranych surowców możesz przygotować dla siebie narzędzia, które następnie posłużą do wyrabiania nowych przedmiotów. W większości tytułów to na część tworzenia i rozwijania swojej postaci kładzie się największy nacisk. Wiele tytułów wciąż jest aktualizowanych i dochodzą do nich nowe rzeczy, które gracze mogą dla siebie wykonać.

Zarys fabuły albo jej brak


W survivalach fabuła nie jest specjalnie istotna. Większość graczy w ogóle nie zwraca na nią uwagi. Czasami pojawia się jej lekki zarys, żeby gracz czuł motywację do tego, aby wytwarzać nowe rzeczy i posuwać się do przodu, ale nie ma ona większego wpływu na twoje wybory. Możesz starać się ją ukończyć, ale przeważnie nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś zupełnie ją sobie odpuścił i grał po swojemu. Twórcy wiedzą, że nikt nie sięga po ten rodzaj rozgrywki, żeby podążać według instrukcji, dlatego niczego nie narzucają. Nie oznacza to jednak, że tych gier nie da się ukończyć. Przeważnie mają jeden wielki cel, po którego osiągnięciu pojawiają się napisy końcowe.